komórki macierzyste
Bez kategorii

Czy komórki macierzyste wydłużą nam życie?  

Często słyszymy o czymś takim jak „eliksir młodości”. Czy w rzeczywistości istnieje jakiś lek na starzenie się? Wiele osób uważa, że tak i są nim komórki macierzyste. Zobaczmy coś więcej na ich temat i poznajmy dziedziny, w których medycyna najbardziej je wykorzystuje.

Komórki macierzyste – Czym one są?

Komórki macierzyste to coś, co towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki nim żyjemy, rozwijamy się i regenerujemy. To właśnie z nich składa się ludzki zarodek w najwcześniejszej fazie rozwoju. Dają początek wszystkim liniom komórkowym, które budują organizm. Mają one dwie niezwykłe cechy, które w medycynie okazały się niezwykle przydatne. Są to:

  • powielania się – tworzenia własnych kopii siebie,
  • różnicowania się w inne, wyspecjalizowane komórki.

Dzięki tym dwóm cechom mogą one zastąpić komórki uszkodzonych tkanek. Dorosły człowiek posiada ich najwięcej w tkance tłuszczowej, szpiku kostnym i krwi obwodowej. Gdy zaczęto ich używać, nikt nie przypuszczał, że leczenie komórkami macierzystymi tak się rozwinie. W jakich dziedzinach najczęściej są wykorzystywane?

komórki macierzyste w ortopedii

Komórki macierzyste w ortopedii – Zabieg, który daje efekty

Do teraz cierpisz z powodu dawnej kontuzji? A może przechodzisz nowe schorzenie? Komórki macierzyste w ortopedii mogą naprawdę wiele zdziałać. Zabieg polega na przeszczepie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta do zmienionego chorobowo miejsca. Komórki te są na tyle inteligentne, że potrafieniu do celu, same rozpoznają gdzie są i co maja robić. Lekarze zauważają, że takie leczenie przynoszą wspaniałe efekty. Jakie?

  • Uszkodzone mięśnie i stawy, po zabiegu komórkami, regenerują się.
  • Zmniejszają się dolegliwości bólowe.
  • Uszkodzone powierzchnie stawowe zostają odtworzone.
  • Zakres ruchu się zwiększa, a nierzadko pacjenci wracają nawet do pełnej sprawności.

Ortopedia to tylko jedna dziedzina medycyny, co jeszcze?

Medycyna estetyczna

Wstrzykiwanie komórek macierzystych pod skórę twarzy to metoda stosowana przez coraz więcej gwiazd i celebrytów. Efekt jest całkowicie fizjologiczny i naturalny. Komórki macierzyste odmładzają kompleksowo, poprawiają jakość skóry i odbudowują tkankę podskórną. W naturalny sposób, bez sztucznych przerysowań odbudowują policzki. Świetnie wygładzają zmarszczki palacza nad górną wargą. Doskonały efekt uzyskuje się przy podawaniu komórek macierzystych w usta – przywracają czerwień wargową. Można je również stosować przy opadających powiekach.
Jednak to wciąż nie wszystko. Medycyna wykorzystuje komórki macierzyste do leczenia wielu chorób, w tym onkologicznych.