
Czy odpowiednio dbasz o jacuzzi ogrodowe?
Rynek SPA w Polsce się dynamicznie rozwija. Wanny Spa dostępne są we wszystkich kurortach wypoczynkowych i rehabilitacyjnych. Oprócz tego możemy z nich korzystać na pływalniach. Co ciekawe, jacuzzi ogrodowe może mieć każdy. Jak o nie dbać? Niestety wiele osób nie robi tego prawidłowo, przez co szkodzą sobie i wannie.
Jacuzzi ogrodowe – Dlaczego właściwa pielęgnacja jest tak ważna?
Jacuzzi ogrodowe, jak sama nazwa wskazuje znajduje się na ogrodzie, nierzadko zupełnie pod gołym niebem. Z tego powodu odpowiednie dbanie o nie i higiena są niezbędne. Na ogrodzie jest wiele drobnoustrojów, a także owadów, pyłków i tym podobnych. Dodatkowo takie specyficzne warunki (ciepła woda, bąbelki), które tworzą się w jacuzzi potęgują ryzyko wystąpienia niepożądanych zjawisk takich jak:
- rozwój bakterii i wirusów,
- glonów i grzybów.
Kąpiel w jacuzzi, podobnie jak na basenie publicznym może nieść ze sobą ryzyko zakażenia grzybicą i tym podobne. Oczywiście ryzyko się minimalizuje, gdy dbamy o odpowiednią higienę obiektu. Jak to robić?

Utrzymuj odpowiednie pH wody
To podstawa. Jakość wody przede wszystkim zależy od jej pH. Ponieważ jacuzzi na ogół jest bardzo często używane pH szybko się podnosi. Ten proces, choć naturalny, powoduje niepożądane skutki. Jakie? Otóż, zbyt wysokie pH powoduję zmętnienie wody, powstawanie zanieczyszczeń i osadów. Natomiast gdy poziom pH będzie zbyt niski u ludzi może powodować podrażnienia skóry, a sama wanna będzie narażona na korozję. Dlatego warto zadbać o utrzymanie pH na poziomie 7,2-7,2. Oprócz odpowiednich parametrów bardzo ważne jest regularne zmienianie wody. W zależności od tego, jak często się w niej kąpiemy woda powinna być wymieniana mniej więcej co miesiąc, maksymalnie co trzy. Oprócz tego zaleca się, by między wymianami stosować środki uzdatniające wodę. Wiele osób nie chce używać chloru. Niektórzy mają na niego uczulenie, inni martwią się o środowisko. Z tego powodu na rynku jest wiele substancji, których używa się zamiast chloru do zapobiegania rozrostu glonów i grzybów. Dzięki nim woda utrzymuje się w pełni przejrzysta.